اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن با دکو دیزاین

برای سفارش طراحی یا اجرای روف گاردن با ما در ارتباط باشید.

این روزها با مدرن و ماشینی شدن جامعه و امکانات و دور شدن از طبیعت و فضای سبز و البته زندگی کردن در آپارتمان‌ها به دلیل نبودِ سرسبزی شاید شما را هم کسل کرده باشد؛ اما جالب است بدانید که می‌توانید با تکنولوژی‌هایی که این روزها به روی کار آمده و امکاناتی که برایتان وجود دارد، یک فضای سبز کوچک درست کنید و از این هنر و خلاقیت لذت ببرید. به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به اجرای روف گاردن با دکو دیزاین صحبت کنیم و در این‌باره اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم تا اگر قصد انجام این کار را دارید، با آگاهی بیشتری اقدام نمایید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن چیست؟

قبل از اینکه مفصلا در مورد اجرای روف گاردن با دکو دیزاین صحبت کنیم، بهتر است که یک تعریف دقیق از آن داشته باشیم. در حقیقت روف گاردن فضای سبزی است که روی پشت بام خانه ایجاد میشود. یکسری ساختمان‌ها هستند که حیاط ندارند و در نتیجه شما باید از ارتفاع برای ایجاد فضای سبز استفاده کنید. مثلاً باید روف گاردن را روی تراس، بالکن یا پشت بام ایجاد کنید، چراکه باغچه‌ای یا فضای سبزی در ارتفاع کم ندارید. از طرفی روف گاردن می‌تواند یک محل عالی برای استراحت روزانه شما هم به حساب بیاید. منظور از روف گاردن یعنی کاشتن گل و گیاه و فضای سبز در قسمت بالاتر از سطح زمین که همیشه هم پشت بام نیست؛ یعنی تراس و لابی هم می‌تواند به نوعی روف گاردن باشد.

طراحی روف گاردن چگونه است؟

در مورد اجرای روف گاردن با دکو دیزاین باید بگوییم که اول از همه شما طراحی را به افراد متخصص بسپارید. آنها در سریعترین زمان ممکن نتیجه عالی را به شما ارائه می‌دهند اما به هر حال نکاتی برای طراحی هست که حتما باید آنها را رعایت کنید:

اولین موردی که باید بعنوان یک ایده کلی در نظر بگیرید؛ این است که روف گاردن حتماً نباید روی سقف اجرا شده باشد. شما داخل لابی، پاسیو یا تراس هم می‌توانید این کار را بکنید و نتیجه خوبی بگیرید. فقط باید بالاتر از سطح زمین عمل کنید تا به معنای واقعیِ روف گاردن برسید نکات دیگری که برای طراحی مورد نیاز است، شامل موارد زیر می‌شود:

گل و گیاه مناسب انتخاب کنید

از نکات مهم اجرای روف گاردن با دکو دیزاین این است که گل و گیاه را متناسب با فضای مورد نظر انتخاب کنید. شما باید مناسب‌ترین گیاه را انتخاب کنید تا طراحی درست و اصولی صورت بگیرد. انتخاب گیاه باید طبق آب و هوا و بودجه مالی باشد که میتوانید انها را مستقیما  روی پشت بام بکارید یا داخل گلدان قرارشان دهید.

شرایط آبیاری را در نظر بگیرید

اگر میخواهید روف گاردن داشته باشید، حتما باید از قبل بسنجید و ببینید که آیا قضای شما توانایی تحمل آبیاری را دارد؟ قطعاً باید امکان آبیاری گل و گیاه را داشته باشید تا بتوانید گیاهان را زنده نگه دارید. آبیاری قطره‌ای هم می‌تواند برای روف گاردن گزینه مناسبی باشد و باعث می‌شود که شما  گیاهان سرسبز و باطراوتی داشته باشید.

عایق کاری را فراموش نکنید

نکته مهم دیگری که در اجرای روف گاردن با دکو دیزاین باید به آن توجه کرد، این است که حتماً عایق کاری انجام دهید. باید زیرسازی اصولی داشته باشید و در نتیجه باید به عایق کاری توجه کنید تا این آب و رطوبت وارد ساختمان تان نشود و به آن آسیبی هم نزند.

تجهیزات جانبی را فراموش نکنید

اگر به دنبال جذاب‌تر کردن روف گاردن هستید، حتما باید به تجهیزات جانبی هم توجه کنید‌. فضای سبز به خاطر گل و گیاهانی که دارد، جذاب می‌شود اما بلاخره یکسری تجهیزات جانبی هستند که حتی اگر بودجه کافی هم نداشته باشید، روی کیفیت کار شما تاثیرگذار است. در واقع باید بودجه معین و مشخص داشته باشید و تجهیزات جانبی را هم به کار ببندید. آشپزخانه، آبنما، مبلمان و آلاچیق جزو همین تجهیزات جانبی هستند و اهمیت بسیار زیادی دارند و طراحی را دچار تغییر و تحول زیاد می‌کنند و باعث می‌شوند که جذابیت کارتان به یکباره افزایش پیدا کند.

کفپوش مناسب انتخاب کنید

نکته مهم دیگری که در اجرای روف گاردن با دکو دیزاین به آن توجه می‌شود، این است که شما یک کفپوش مناسب داشته باشید. یعنی کفپوشی که جذابیت فضا را برایتان چند برابر کند و مکانی شبیه به بام سبز برای شما ایجاد کند. در واقع شما می‌توانید به سلیقه خودتان از کفپوش تزیینی، چمن مصنوعی و حتی پارکت استفاده کنید.

نورپردازی مناسب را فراموش نکنید

نکته مهم دیگری که در طراحی روف گاردن باید به آن توجه کرد، نورپردازی است. اگرچه روف گاردن در جایی ساخته می‌شود که نور طبیعی به اندازه کافی به آن برسد؛ اما به هر حال نورپردازی مصنوعی هم مهم است که مخصوصاً هنگام شب جلوه بسیار عالی را ایجاد خواهد کرد و می‌تواند نقطه قوت روف گاردن به حساب بیاید که فضای گرم و صمیمی را هم خواهد ساخت.

روف گاردن‌ ها چند نوع هستند؟

انواع روف گاردن

اجرای روف گاردن با دکو دیزاین کار خیلی ساده‌ای نیست. شما نمی‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و فقط افراد متخصص میتوانند این اقدامات را برایتان انجام دهند. یکسری اصول خاص هست که بالا به آنها اشاره کردیم اما انواع آنها هم شامل موارد زیر است:

روف گاردن گسترده

در اجرای روف گاردن با دکو دیزاین، روف گاردن گسترده (که در آن تنها قسمتی از فضا با گل و گیاه پوشش داده میشود) هم خیلی مورد تقاضای افراد است که احتمالا به دلیل هزینه کمتر می‌باشد. در حقیقت از گیاهانی داخل این نوع طراحی استفاده می‌شود که ارتفاع بلندی ندارند و عمق خاک نیز در آنها کمتر است.

روف گاردن گسترده

این نوع روف گاردن‌ها که سطح زیادی از فضای شما را پوشش میدهند هم جذابیت بسیار زیادی دارند و شما می‌توانید انواع گل و گیاه را برای آنها استفاده کنید. ریشه گیاهانی که در این نوع از روف گاردن استفاده می‌شود؛ تا عمق ۳ سانتیمتری داخل خاک کاشته شده و رشد بسیار عالی خواهند داشت. البته ناگفته نماند که هزینه اجرایی زیادی نسبت به نوعِ دیگر روف گاردن‌ دارد؛ چراکه گل و گیاهی که در آن استفاده می‌شود، تعداد بیشتری دارد که قطعاً در نهایت شما جذابیت بیشتری را شاهد خواهید بود.

آیا روف گاردن‌ها گزینه بهتری نسبت به باغچه و حیاط هستند؟

قطعاً اگر منزل شما به گونه‌ای طراحی شده باشد که حیاط بزرگی نداشته باشید، نمی‌توانید خودتان اقدام به ایجاد و ساختنِ حیاط کنید و در نتیجه به سراغ روف گاردن می‌روید. روف گاردن جذابیت خاص خودش را دارد. در حقیقت سکوت و آرامشی که در روف گاردن می‌توانید، تجربه کنید داخل حیاط قابل تجربه کردن نیست.

از طرفی این محیط‌ها باعث می‌شوند آلودگی هوا به حداقل برسد و سلامت محیط زیست را هم بیشتر تجربه کنید. سیستم آبیاری قطره‌ای نیز می‌تواند گزینه خوبی برای آبیاری روف گاردن‌ها باشد؛ در صورتی که برای باغچه و حیاط، شاید نتوانید از این سیستم استفاده کنید و بدون شک آب بیشتری مصرف خواهد شد.

زمانی که وارد روف گاردن می‌شوید، ارتفاع بلند ساختمان‌ها را ندیده و یک فضای کاملا خصوصی و پر از آرامش را تجربه می‌کنید. روف گاردن همچنین می‌تواند فضایی دلنشین بسازد، لذت زندگی را برای شما؛ هر چند برای چند ساعت بالا ببرد و در کل یک محیط عالی را ایجاد نماید. فقط کافی است که اجرای روف گاردن با دکو دیزاین را انجام دهید که توسط تیمی متخصص اجرایی خواهد شد و باعث می‌شود تا در نهایت از نتیجه کار راضی باشید.

کلام آخر

روف گاردن میتواند جایگزین بسیار عالی برای باغ، باغچه و حیاط باشد؛ به شرطی که اصول طراحی آن را بدانید که البته در اجرای روف گاردن با دکو دیزاین کار توسط افراد متخصص انجام می‌شود و از این بابت خیالتان راحت خواهد بود. در این مقاله هم اصول طراحی و نکات مهم را به شما معرفی کردیم و در مورد انواع روف گاردن‌ها صحبت کردیم تا اگر قصد  انجام این کار را دارید، اطلاعات بیشتری داشته باشید.

اسکرول به بالا