معماری داخلی

برای سفارش انجام معماری داخلی با ما در تماس باشید.

این روزها رشته‌های دانشگاهی مدام در حال گسترش هستند و زیرشاخه‌های زیاد و متنوعی را از آنها شاهد هستیم؛ یکی از رشته‌هایی که شاید خیلی از شما هم همچنان آشنایی کاملی با آن نداشته باشید، معماری داخلی است‌. پس احتمالا دوست دارید اطلاعات کافی در مورد این نوع از معماری داشته و تفاوت آن را با رشته‌های معماری معمولی بدانید. به همین خاطر در این مقاله راجع به معماری داخلی با دکو دیزاین با شما صحبت کرده و اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

معماری داخلی چیست؟

قبل از اینکه به طور مشخص در مورد معماری داخلی با دکو دیزاین صحبت کنیم و ویژگی‌های آن را برایتان شرح دهیم، بهتر است که ابتدا تعریف دقیقی از آن داشته باشیم. طراحی یک فضای جدید داخلی برای منزل یا هر محیط دیگری را معماری داخلی می‌گویند؛ یعنی شما از طریق این معماری فضایی را طراحی میکنید که ثابت یا به اصطلاح فیکس است. برای طراحی ابتدایی و نقشه اولیه که در فضای داخلی ساختمان استفاده می‌شود، این عبارت را استفاده میکنند. در واقع معماری داخلی یک نوع طراحی نهایی در کار به حساب می‌آید که بیشتر بر روی نسخه اولیه تاکید دارد و می‌تواند بخشی از معماری پایدار هم به حساب بیاید.

آیا تعاریف دیگری را هم می‌توان برای معماری داخلی ارائه داد؟

معماری داخلی تعاریف ویژه و گسترده‌ای دارد که معمولا به شکل‌های زیر از آن یاد می‌شود:

 • هنر و دانشِ طراحی و برپا کردن فضای داخلی ساختمان توسط یک معمارِ با تجربه همراه با ویژگی‌های فیزیکی و محیطی را معماری داخلی میگویند.
 • معماری داخلی به گونه‌ای است که معمار ایده و هدف خود را از طراحی مشخص کرده و خدماتی را مطابق با طراحی و فضای داخلی ساختمان عرضه خواهد کرد.
 • هدف اصلی معمار داخلی، استفاده حداکثری از فضای موردنظر است.
 • معماری داخلی یک روش طراحی و ساخت فضای داخلی ساختمان با ویژگی‌های فیزیکی مرتبط با آن است‌.
 • معماری داخلی یک اصطلاح عمومی است که از طریق آن فضای داخلی ساختمان و ویژگی‌های فیزیکی مرتبط با آن توصیف می‌شود.

آیا امور مربوط به بازسازی مربوط به معماری داخلی است؟

  یک معمار همیشه در ابتدا سلسله مراتب فضای یک ساختمان را مشخص میکند و بعد همان مراحل را به ترتیب طی می‌کند. نسخه‌های بعدی که در آن فضا دچار تغییر و تحول میشود، دست معماران اولیه نیست.

در واقع معماران جدید، ساختارهای قدیمی‌تر را با توجه به نیاز جامعه و رشد شهری بازسازی می‌کنند. در طی این بازسازی‌ها ممکن است کاربرد آن فضا یا مفهوم آن فضا تغییر پیدا کند و در نتیجه نمی‌توانیم بگوییم که یک ساختمان همیشه کامل و بی عیب و نقص است و نمی‌توان آن را تغییر داد. یعنی ممکن است ظاهر بیرونی ساختمان مثل قدیم باشد و فقط فضای داخلی آن کاملاً متفاوت به نظر برسد.

اینجاست که معماری داخلی با دکو دیزاین روی کار می‌آید؛ یعنی معمار داخلی نه تنها باید به قرار گرفتن موقعیت ساختمان در بستر اجتماعی، سیاسی و فیزیکی مناسب خودش دقت کند و آن را تغییر ندهد، بلکه باید به نیاز موقت کاربران و صاحبانش هم توجه زیادی داشته باشد.

معماری داخلی چه تغییر و تحولاتی ایجاد میکند؟

تحولات معماری داخلی

اولین و مهمترین کاری که معماری داخلی با دکو دیزاین انجام می‌دهد، ایجاد انعطاف‌پذیری است. ساختمان‌هایی که امروزه در شهرها می‌بینیم، در واقع بیشتر شبیه به یک بانک هستند‌، تا یک ساختمان مسکونی. چون همگی از یک اصول یکسان پیروی کرده‌اند که خیلی راحت می‌توان آنها را تغییر کاربری داد.

از طرفی شما خیلی از مکان‌ها و رستوران‌هایی را دیده‌اید که قبلاً کارخانه صنعتی بودند یا حتی یکسری از ایستگاه‌های قطار به گالری هنری یا کافه تبدیل شده‌اند. در نتیجه این تغییر کاربری خیلی زیاد به چشم می‌خورد. در حقیقت معماری داخلی وظیفه این را دارد که بدون تغییر فضای بیرونی، فضای داخلی را تغییر دهد.

منظور از معماری پایدار داخلی چیست؟

معماری پایدار داخلی

خیلی از تحولات طراحی و معماری داخلی توسط توسعه پایدار و تفکر آگاهانه نسبت به مصالح به کار رفته و محیط زیست استفاده می‌شوند. انتخاب محل مناسب، میزان مصرف انرژی، انتخاب مصالح باکیفیت و میزان استفاده از آب همگی در این تغییرات نقش دارند. در واقع این دسته‌بندی برای معماری داخلی دکو دیزاین روی پیدا کردن روش‌های خلاق تمرکز می‌کند و اکتشافات مختلفی در سازه‌های نوپا یا متناسب کردن سازه‌های قدیمی توسط آن صورت می‌گیرد که شاید اکنون تاثیری خاصی نداشته باشد اما در آینده اثرات مثبت خودش را نشان خواهد داد.

در  سال‌های ۱۹۷۰ این معماری به یک مسئله مهم تبدیل شد و افراد سعی کردند توسعه پایدار در معماری داخلی داشته باشند و با پیشرفت فناوری و استفاده از مصالح جدید اقدام به کارهای متفاوتی کنند.

معماری داخلی روی چه مسائلی تمرکز می‌کند؟

مسائل معماری داخلی

در مورد معماری داخلی با دکو دیزاین باید بگوییم که مسئله پایداری و دوام اهمیت بسیار زیادی دارد. پایداری و تفکر پایدار در مورد محیط زیست، مصالح و موادی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، انرژی که مصرف می‌کنند، شیوه برداشت این مواد و موارد مشابه، جزو عناصر حیاتی معماری داخلی به حساب می‌آیند. یعنی آنها به دنبال راهکارهای خلاقانه‌ای هستند که بتوانند روی پایداری سازه‌های موجود تمرکز کنند، از طرفی به محیط زیست هم آسیب وارد نکنند.

در واقع معماری داخلی یک جنبش دوستدار محیط زیست است که در دهه هفتاد میلادی هم به آن بیشتر اهمیت دادند و بیشتر ارزش خودش را پیدا کرد. علت هم این بود که در آن زمان بحران انرژی خیلی زیاد بود، در نتیجه افراد به این پی بردند تا جایی که می‌توانند باید به فکر بهره‌برداری مناسب از انرژی باشند و راهکارهایی را در پیش بگیرند که مانع از هدر رفتن انرژی بشود و در نتیجه دوستداران محیط زیست روی کار آمدند و معماری داخلی را پایه‌گذاری کردند.

در معماری داخلی به چه ویژگی‌ها و اِلِمانهایی توجه می‌شود؟

در معماری داخلی یکسری ویژگی‌ها و موارد هستند که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند که در طراحی‌های داخلی هم از آنها استفاده می‌شود و شامل موارد زیر است:

 • معمولاً اشکال هندسی و متقارنِ زیادی در معماری داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • لبه‌های تیز با منحنی برجسته همگی جزء ویژگی‌های معماری داخلی هستند.
 • سطوح انعکاسی و استفاده از آینه در معماری داخلی به کرات به چشم میخورد.
 • پوست‌های حیوانات به خاطر دوستی با محیط زیست بعنوان دکور مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • متریال لوکس و عجیب و غریب و انواع چوب‌های خاص، کروم و تزئینات طلا در این نوع معماری استفاده می‌شود.
 • رنگ‌های تیره‌ای که تضاد بالایی با هم دارند، سیاه و سفید و حتی خنثی و نود هم در معماری داخلی زیاد استفاده می‌شوند.

جمع‌بندی

معماری داخلی با دکو دیزاین جزو مباحث مهمی است که طراحان داخلی خیلی به آن توجه می‌کنند. در واقع معماری داخلی سعی بر این دارد که از نوین‌ترین و بهترین روش‌ها برای یک طراحی باکیفیت و همزمان جلوگیری از آسیب به محیط زیست استفاده کند. از طرفی در این مقاله راجع به تعاریف معماری داخلی، ویژگی‌ها و اهداف آن با شما صحبت کردیم که امیدواریم به دردتان خورده باشد.

اسکرول به بالا